Hafta-Hafta Hamilelik

14. Hafta Hamilelik Belirtileri

14. Hafta hamilelik belirtileri kendisini daha iyi şekilde hissettirmeye başlayacak. Anne adaylarının bu dönemde iştahlarında daha fazla bir artış durumu yaşanmaya başlayacağını söylememiz mümkün. Normal şartlarda çok fazla iştah durumu söz konusu değilken, 14. Haftaya giriş yaparak hamilelik süreçlerinizin daha zorlayıcı şekilde geçmeye başladığına şahit olacaksınız. Fakat beslenmeniz konusunda da olabildiğince dikkatli olmaya çalışmanız gerekebilir. Çünkü bebeğinizin bu süreçte çok fazla kaloriye ihtiyaç durumu kalmayabilir. Sağlıklı ve aynı zamanda da dengeli bir beslenme süreci geçirmeye olabildiğince dikkat etmelisiniz. Özellikle 14. Hafta gelip çattığı zaman ise abur cubur gibi besinleri çok tüketme ihtiyacı içerisinde olabilirsiniz. Sütyeniniz de sarı leke görme durumu söz konusu olabilir. Bu durumdan rahatsız oluyorsanız göğüs pedleri kullanabilirsiniz. 

14. Hafta Hamilelik Bebekte Değişim 

14. Hafta hamilelik bebekte değişimleri daha fazla göstermeye başlar. Bebeğinizin artık el ve ayak parmaklarını oynatmış olduğunu daha iyi şekilde görmeye başlayacaksınız. Bebeğinizin artık dalak ve karaciğeri çalışır haldedir. Böbreğine bakıldığı zaman ise kendi sorumluluğunu yerine getiriyor hale dönüşmüştür. Aynı zamanda Lanuga denilen tüylerinin oluşmaya başlamış olduğuna şahit olabilirsiniz. Ultrason görüntüsünde ise tam olarak bebeğin cinsiyetini belirleme durumu çok mümkün hale gelmeyebilir. Bu yüzden birkaç hafta daha bekleyip anatomi taraması sonrasında ise bebeğinizi daha net şekilde görmeye başlayabilirsiniz. 14. Haftada bebeğinizin hareketlerini tam manasıyla hissetmeye başlamanız zordur. Fakat ultrasondan hareketleri az çok görmeye başlamanız mümkün hale dönüşebilir. 

14. Hafta Hamilelik Fiziksel Değişim 

14. Hafta hamilelik fiziksel değişim süreçlerini daha net şekilde görmeye başlarsınız. Kabızlık ve şişkinlik gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu dönemde doğal olarak daha fazla ateş basmaya başlayacak. Çok uzun ya da kalın şeyler giymek istemezsiniz. Giyeceğiniz kıyafetlerden haliyle rahatsız olma gibi bazı olumsuz durumlar yaşanabilir. Eklem gibi bazı bacak ağrılarının görülme durumu söz konusu olabilir. 14. Hafta hamilelikle vajina akıntılarının daha çok görülmeye başlandığına şahit olacaksınız. Şişen el ve ayaklardan bir süreye kadar şikayetçi olmaya başlayabilirsiniz. Fakat bu haftada ağırlıklı olarak bunlar görülmeye başlanacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı