Hafta-Hafta Hamilelik

13. Hafta Gebelik Belirtileri

13. Hafta gebelik belirtileri, anne adayları tarafından çok fazla merak edilir. Bebeğinize kavuşmak için sabırsızlanmış olduğunuz bu dönemde, fiziksel değişimleriniz de kaldığı yerden devam edecek. 13. Hafta gebelik sürecine geldiğiniz zaman ise artık bebeğinizin ucundaki parmak saydamlığını daha net şekilde görmeye başlayacaksınız. Parmak ucunun yanı sıra damar ve organlarının da saydam bir hale dönüşmeye başladığına şahit olacaksınız. Cildinin altından artık çok kolay şekilde görmeye başlayacaksınız. 13. Hafta gebelik belirtileri baktığımız zaman ise değişimler daha hızlı şekilde baş göstermeye başlamış olacak. Bu dönemde vücudunuzda meydana gelecek değişimler, sizleri ister istemez daha sakar bir hale dönüştürmeye başlayabilir. 

13. Hafta Bebekteki Değişim 

13. Hafta ile birlikte bebeklerde değişimler görülmeye başlanır. Kemik, kol ve bacak birbirine girmeye başlayacak. Düzensiz bir şekilde kol, kemik ve bacak kısımlarını hareket ettirmeye başlayacaktır. Göbek bağına yakın konumda bulunan karın boşlukları da aynı şekilde gelişimini tamamlamaya devam edecektir. 13. Hafta gebelik sürecinizde bazı zamanlar, süt renginde kötü kokan akıntıları görebilirsiniz. Bebeğinizin aynı zamanda akciğeri de gelişimini göstermeye başlar. Bebeğinizin bağırsakları büyük gelişim sürecine girmeye başladı bile. Akciğerleri bu haftayla birlikte gelişimini başlatırken artık nefes almaya başlar hale gelecek. Doğum yaptığınız zaman ise ağırlığı genel olarak yarım ile 1 kg arasında değişkenlik göstermeye başlamış olacak. Rahim içerisinden herhangi bir ses dalgası iletilme durumu olmadığından dolayı, herhangi bir ses duyma durumu söz konusu olmayacak. 

13. Hafta Gebelik Fiziksel Değişim 

13. Hafta gebelikle artık fiziksel değişimleri de tamamlamaya başlayacaksınız. Bu dönemde bedeninizdeki yük ağırlığı artmaya başlayacak. Düşük yapma riski artacağı bir dönem içerisinde yer almış olduğunuzu unutmayın. Doğuma hala her ne kadar aylar var olsa da, göğüslerinizde dolgunlaşmalar hissetmeye başlayacaksınız. Kolostrum ile göğüslerde besleyici sıvı üretme meydana gelmeye başlar. Vajinal akıntı durumunda ise diğer haftalara oranla daha fazla artış durumu görülmeye başlanır. Üstelik vajina akıntıları hamilelik daha fazla ilerlemeye başladığı sırada daha çok artmaya başlar hale gelecek. 12. Haftadan sonra ise kalp ritminizde artış görülmeye başlanır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı