Hafta-Hafta Hamilelik

12. Hafta Gebelik Belirtileri

12. Hafta gebelik belirtileri ile fiziksel değişimlerinizi daha net şekilde görmeye başlayacaksınız. 12. Hafta ile birlikte artık değişimlere ayak uydurmaya başlayın. Bebeğinizi artık ultrason kontrolünde görmeye başlayacağınız bir döneme adım atacaksınız. 12. Haftaya gelmenizle birlikte artık 3 aylık döneminde sonuna gelmeye başlayacaksınız. Hamile olduğunuzu bundan sonra daha net şekilde anlamaya başlayacaksınız. Bebeğin anne karnındaki gelişimi, 12. Hafta itibariyle de tamamlamaya başlıyor. 12. Haftadan itibaren bebeğiniz refleks vermeye başlayacaktır. Parmak ve güçlenen kasları ile bebeğinizdeki refleks hareketleri daha net şekilde görmeye başlayacaksınız. 12. Haftalık süreçte, bebeğiniz karnınıza dokunduğunuz zaman bu dokunma hareketini daha iyi şekilde hissetmeye başlayacaktır. Bebeğin mesane bölümünde ise idrar boşaltılması meydana gelmeye başlayacaktır. 

12. Hafta Gebelik Süreci 

12. Hafta gebelik sürecinde, bebeğinizle artık duygusal bir bağ kurmaya devam edebilirsiniz. Çünkü karnınıza dokunduğunuz zaman tüm bunları bebeğiniz en iyi şekilde hissetmeye başlayacaktır. Alt karın bölgenizde çıkıntının daha iyi şekilde olduğunu görmeye başlayacaksınız. Bebeğiniz artık 300’den fazla kemik ve kıkırdağa sahip olduğunu ve gelişimlerini başarılı şekilde yapmaya başladığını söyleyebiliriz. Bebeğinizde gelişim olmaya başladıkça, daha güçlü diyeceğimiz kemik ve kıkırdakların oluşmaya başlamasına şahit olursunuz. 

12. Hafta Gebelikle Vücudunuzdaki Fiziksel Değişimler

12. Hafta gebelikle vücudunuzda da gözle görülür değişimlere hazır olmaya başlayabilirsiniz. Bu dönemde özellikle alt karın bölgesinde daha fazla çıkıntılar oluşmaya başlar hale gelecektir. Bel bölgenizdeki kalınlaşmanın olmasından dolayı, gardolabınız içerisinde yer alan kıyafetler artık sizlere olmayabilir. Bu dönemde özellikle bel bölgenizi çok fazla sıkmayacak geniş özelliğe sahip olan kıyafetlerin tercih edilmesi daha uygundur. Gebelik sürecinizde çok sık mide yanması gibi bazı olumsuz diyeceğimiz durumlar yaşamaya başlayabilirsiniz. Çünkü bu dönem, mide yanmasının şüphesiz en yoğun şekilde yaşandığı günlerden biridir. 

12. Hafta gebeliğin gelmesiyle birlikte vajina akıntılarına çok sık şekilde maruz kalabilirsiniz. Özellikle kullandığınız ilaçlar varsa, bebeğin zarar görme durumu söz konusu olur. Bu nedenden dolayıdır ki doktora danışarak, ilaç değişikliği gibi bazı yollara gidebilirsiniz. Zaman kaybı yaşamadan doktorunuzla bir görüşme içerisine girebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı