Hafta-Hafta Hamilelik

11. Hafta Hamilelik Belirtileri

11. Hafta gebelik belirtileri süresince fiziksel olarak bazı değişim içerisine girmeye başlayacaksınız. Bu dönem zarfında hem sizde hem bebeğinizde fiziksel değişimler olmaya başlayacak. 11. Hafta itibariyle bebeğinizin boyutu 2.34-3,1 cm uzunluğuna gelmeye başlar. Büyüklüğüne bakıldığı zaman ise olgunlaşma aşamasına gelmiş bir incir boyutundadır. Bebeğiniz artık yavaş yavaş daha küçük bir insan gibi görülmeye başlayacaktır. 11. Haftadan itibaren de bebeğinizde olumlu şekilde seyreden değişimleri görmeye başlarsınız. Bebeğinizin elleri minik yumruk bir halde olduğundan dolayı artık onu görmeye başlarsınız. Diş etlerinin hemen altında ise artık minik dişlerin oluşumu olmaya başlayacaktır. Ayaklarını ise daha net şekilde görmeye başlayacağınız bir döneme giriş yaptınız. 

Anne karnında artık bebeğiniz esneme hareketleri yapmaya başlar. Üstelik gebelik ile ilerleme süreçte ilerlemeler daha sık şekilde görülmeye başlanacaktır. Anne karnında hareketlerinde sık sık esnemeleri ve değişik hareketleri görülecektir. Sıklaşan bu hareket, bebeğin aslında gelişim göstermiş olduğunun en önemli kanıtlarından biri olacaktır. Diyaframda ki meydana gelecek belli belirsiz kasılma hareketleri, hıçkırık gibi bazı sorunların yaşanmasına neden olacaktır. 

11. Hafta Bebekteki Değişimler Neler?

11. Hafta ile birlikte bebeğinizde fiziksel değişimler oluşmaya başlar. 11. Hafta geldiğiniz zaman cinsiyetle ilgili olarak bir şey demek mümkün olmayacaktır. Fakat bu dönem itibariyle yumurtalık ve testis gibi durumlar oluşmaya başlar. 11. Hafta itibariyle kafatasında gözle görülür bir şekilde değişimler başlayacaktır. Yüz kemiklerinde ise gözle görülür bir şekilde değişimler yaşanmaya başlanır. Kulakları ise son formuna yakın bir şekilde bulunacaktır. Ağız, dil ve damak yapısında ise gelişmeler oluşmaya devam eder. Bebeğin saç folükülleri yavaştan oluşmaya başladığı bir dönem içerisinde yerinizi almaya başlayacaksınız. 

11. Hafta Gebelik Fiziksel Değişiminiz

11. Hafta gebelik belirtileri sizde nasıl olacak, ne gibi değişimler yaşanacak merak edebilirsiniz. 11. Hafta itibariyle vücudunuzda hem içeriden hem dışarıdan olmak üzere gelişmeler yaşanmaya devam edilecek. Bu dönemde hem bebeğinizin hem de sizin gelişim sürecine bakıldığı zaman çok hızlı şekilde yaşanmaya başlanacaktır. Sağlığınızı ihmal etmemeniz gereken bir dönem içerisinde olacaksınız. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı